Κυριακή 27 Σεπτεμβρίου 2020  06:02:03

«Ευτυχία» και άλλες εθνικές διακρίσεις εν μέσω πανδημίας

Διαδικτυακά ανακοινώθηκαν οι υποψηφιότητες για τα Βραβεία Ίρις Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου 2020. Η ταινία του Αγγελου Φραντζή για την Ευτυχία Παπαγιαννοπούλου προηγείται με 13.

Με 13 υποψηφιότητες προηγείται η ταινία «Ευτυχία» του Αγγελου Φραντζή στις εφετινές υποψηφιότητες των βραβείων Ιρις που απονέμει κάθε χρόνο η Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου. Η ανακοίνωση έγινε διαδικτυακά με live streaming από τον Πρόεδρο της ΕΑΚ, Γιώργος Τσεμπερόπουλος και την συμβολαιογράφο Ουρανία Μικρού.

Δεύτερη σε υποψηφιότητες είναι η ατυχήσασα στις αίθουσες ταινία του Σύλλα Τζουμέρκα «Το θαύμα της θάλασσας των Σαργασσών» που έχει 12. Η απόσταση από την τρίτη θέση σε υποψηφιότητες (όπου ισοβαθμούν δύο ταινίες) είναι αρκετά μεγάλη: ο «Απόστρατος» του Ζαχαρία Μαυροειδή και η «Winona» του Αλέξανδρου Βούλγαρη ισοβαθμούν με πέντε υποψηφιότητες.

Επόμενο βήμα, η ψηφοφορία για τους τελικούς νικητές από τις 9 έως τις 12 Απριλίου και η επίσης διαδικτυακή ανακοίνωση των αποτελεσμάτων στις 14 Απριλίου. Ως τότε, οι σελίδες της ΕΑΚ στο Facebook και το Instagram θα αναρτούν καθημερινά βίντεο επιμελημένα από τον σκηνοθέτη Στέλιο Καμμίτση, αφιερωμένα στις υποψηφιότητες και τους υποψήφιους, για την ανάδειξη της εξαιρετικής δουλειάς των Ελλήνων κινηματογραφιστών.
Η ανακοίνωση της ΕΑΚ κλείνει με την υπόσχεση για «μια γιορτή αντάξια των ταινιών, των υποψηφίων και των νικητών των Βραβείων της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου του 2020, μόλις το επιτρέψουν οι συνθήκες, κατά την οποία θα ανακοινωθούν και όλα όσα καινούργια και ανανεωμένα ετοιμάζει η Ακαδημία.»

Οι υποψηφιότητες
(Οι τίτλοι των ταινιών τίθενται αυστηρά κατ' αλφαβητική σειρά)*

1. Βραβείο Ειδικών Εφέ
Υποψήφιοι:
1. Για την ταινία Άλυτη (Entwined): Προκόπης Βλασερός, Κωνσταντίνος Κουτσολιώτας, Νίκος Πίττας
2. Για την ταινία Το θαύμα της θάλασσας των Σαργασσών: Λουκ Μέγιερ, Εύη Ζαφειροπούλου, Λίντα Μπόιγε αφ Γκενάς
3. Για την ταινία Cosmic Candy: Γιώργος και Ρούλης Αλαχούζος, Γιάννης Αγελαδόπουλος, Ανδρέας Χέλμης, Γιώργος Φουκαράκης

2. Βραβείο Μακιγιάζ
Υποψήφιοι:
1. Για την ταινία Άλυτη (Entwined): Ιωάννα Συμεωνίδη
2. Για την ταινία Ευτυχία: Δήμητρα Γιατράκου
3. Για την ταινία Το θαύμα της θάλασσας των Σαργασσών: Εύη Ζαφειροπούλου, Λίντα Μπόιγε αφ Γκενάς

3. Βραβείο Ήχου
Υποψήφιοι:
1. Για την ταινία Ευτυχία: Νίκος Μπουγιούκος, Κώστας Βαρυμποπιώτης, Άρης Λουζιώτης
2. Για την ταινία Ζίζοτεκ: Γιάννης Αντύπας, Περσεφόνη Μήλιου, Κώστας Φυλακτίδης
3. Για την ταινία Το θαύμα της θάλασσας των Σαργασσών: Μάρκο Φερμάς, Φέλιξ Σιούβερτ, Νίκος Έξαρχος, Περσεφόνη Μήλιου, Στέφανος Κωνσταντινίδης

4. Βραβείο Ενδυματολογίας
Υποψήφιοι:
1. Για την ταινία Ευτυχία: Ιουλία Σταυρίδου
2. Για την ταινία Το θαύμα της θάλασσας των Σαργασσών: Μάρλι Αλειφέρη
3. Για την ταινία Περσεφόνη: Άση Δημητρολοπούλου

5. Βραβείο Σκηνογραφίας
Υποψήφιοι:
1. Για την ταινία Απόστρατος: Αντώνης Δαγκλίδης
2. Για την ταινία Ευτυχία: Μιχάλης Σαμιώτης, Γιάννης Παπαδόπουλος
3. Για την ταινία Cosmic Candy: Πηνελόπη Βαλτή

6. Βραβείο Πρωτότυπης Μουσικής
Υποψήφιοι:
1. Για την ταινία Ευτυχία: Μίνως Μάτσας
2. Για την ταινία Το θαύμα της θάλασσας των Σαργασσών: Ζαν-Πολ Βαλ, drog_A_tek, Φοίβος
3. Για την ταινία Winona: Δεσποινίς Τρίχρωμη, The Boy

7. Βραβείο Μοντάζ
Υποψήφιοι:
1. Για την ταινία Ευτυχία: Λάμπης Χαραλαμπίδης
2. Για την ταινία Το θαύμα της θάλασσας των Σαργασσών: Αντρέας Βοντράσκε
3. Για την ταινία Winona: Νίκος Πάστρας

8. Βραβείο Φωτογραφίας
Υποψήφιοι:
1. Για την ταινία Ευτυχία: Γιάννης Δρακουλαράκος
2. Για την ταινία Ζίζοτεκ: Χριστίνα Μουμούρη
3. Για την ταινία Winona: Σίμος Σαρκετζής

9. Βραβείο Β' Γυναικείου Ρόλου
Υποψήφιες:
1. Για την ταινία Ευτυχία: Κάτια Γκουλιώνη
2. Για την ταινία Το θαύμα της θάλασσας των Σαργασσών: Γιούλα Μπούνταλη
3. Για την ταινία Cosmic Candy: Μάγια Πιπερά

10. Βραβείο Β' Ανδρικού Ρόλου
Υποψήφιοι:
1. Για την ταινία Απόστρατος: Θανάσης Παπαγεωργίου
2. Για την ταινία Δε θέλω να γίνω δυσάρεστος αλλά πρέπει να μιλήσουμε για κάτι πολύ σοβαρό: Βαγγέλης Μουρίκης
3. Για την ταινία Ευτυχία: Θάνος Τοκάκης

11. Βραβείο Α' Γυναικείου Ρόλου
Υποψήφιες:
1. Για την ταινία Η Ανάκριση: Πηνελόπη Τσιλίκα
2. Για την ταινία Ευτυχία: Καριοφυλλιά Καραμπέτη
3. Για την ταινία Το θαύμα της θάλασσας των Σαργασσών: Αγγελική Παπούλια

12. Βραβείο Α' Ανδρικού Ρόλου
Υποψήφιοι:
1. Για την ταινία Απόστρατος: Μιχάλης Σαράντης
2. Για την ταινία Ευτυχία: Πυγαμαλίων Δαδακαρίδης
3. Για την ταινία Το θαύμα της θάλασσας των Σαργασσών: Χρήστος Πασσαλής

13. Βραβείο Σεναρίου
Υποψήφιοι:
1. Για την ταινία Απόστρατος: Ζαχαρίας Μαυροειδής
2. Για την ταινία Δε θέλω να γίνω δυσάρεστος αλλά πρέπει να μιλήσουμε για κάτι πολύ σοβαρό: Γιώργος Γεωργόπουλος, Μαρία Φακίνου
3. Για την ταινία Το θαύμα της θάλασσας των Σαργασσών: Γιούλα Μπούνταλη, Σύλλας Τζουμέρκας

14. Βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη
Υποψήφιοι:
1. Για την ταινία Άλυτη (Entwined): Μίνως Νικολακάκης
2. Για την ταινία Πολιορκία στην οδό Λιπέρτη: Σταύρος Παμπαλλής
3. Για την ταινία Cosmic Candy: Ρηνιώ Δραγασάκη

15. Βραβείο Σκηνοθεσίας
Υποψήφιοι:
1. Για την ταινία Ευτυχία: Άγγελος Φραντζής
2. Για την ταινία Το θαύμα της θάλασσας των Σαργασσών: Σύλλας Τζουμέρκας
3. Για την ταινία Winona: The Boy

16. Βραβείο Μικρού Μήκους Ταινίας Κινουμένων Σχεδίων & Εμψύχωσης (Animation)
Υποψήφιοι:
1. Για την ταινία Βίαιη Εξίσωση: Αντώνης Ντούσιας
2. Για την ταινία Heatwave: Φωκίων Ξένος
3. Για την ταινία The White Wings: Παρασκευή Μαρκάτου, Πηνελόπη Μπεκιάρη

17. Βραβείο Ταινίας Μικρού Μήκους Τεκμηρίωσης (Ντοκιμαντέρ)
Υποψήφιοι:
1. Για την ταινία Τα Καναρίνια: Γιώργος Κυβερνήτης
2. Για την ταινία Σκοπελίτης ή το πλοίο: Γιώργος Γκότζος
3. Για την ταινία Ο Χειροπαλαιστής: Γιώργος Γούσης

18. Βραβείο Ταινίας Μικρού Μήκους
Υποψήφιοι:
1. Για την ταινία Η απόσταση ανάμεσα στον ουρανό κι εμάς: Βασίλης Κεκάτος
2. Για την ταινία Καρτ ποστάλ από το τέλος του κόσμου: Κωνσταντίνος Αντωνόπουλος
3. Για την ταινία Όλες οι φωτιές η φωτιά: Ευθύμης Kosemund Σανίδης
4. Για την ταινία Electric Swan: Κωνσταντίνα Κοτζαμάνη
5. Για την ταινία Index: Νικόλας Κολοβός

19. Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Τεκμηρίωσης (Ντοκιμαντέρ)
Υποψήφιοι:
1. Για την ταινία ΓΙΑ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟΥΣ συναντήσεις με τον Γιώργο Μανιάτη: Σταύρος Ψυλλάκης
2. Για την ταινία Όταν ο Βάγκνερ συνάντησε τις ντομάτες: Σπύρος Μαυρογένης, Ρέα Αποστολίδη, Γιούρι Αβέρωφ, Μαριάννα Οικονόμου
3. Για την ταινία Irving Park: Αρασέλη Λαιμού, Παναγιώτης Ευαγγελίδης

20. Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας
Υποψήφιοι:
1. Για την ταινία Απόστρατος: Χρήστος Β. Κωνσταντακόπουλος, Κώστας Κεφάλας
2. Για την ταινία Δε θέλω να γίνω δυσάρεστος αλλά πρέπει να μιλήσουμε για κάτι πολύ σοβαρό: Γιώργος Γεωργόπουλος, Χρήστος Β. Κωνσταντακόπουλος, Σωτήρης Τσαφούλιας, Αντώνης Κοτζιάς, Ιωάννα Σουλτάνη
3. Για την ταινία Ευτυχία: Διονύσης Σαμιώτης
4. Για την ταινία Το θαύμα της θάλασσας των Σαργασσών: Μαρία Δρανδάκη, Τίτους Κρέγενμπεργκ, Έλεν Χάβενιθ, Ούλε Βίρενχεντ, Άντονι Μούιρ
5. Για την ταινία Winona: Ελένη Μπερντέ, Μιχάλης Σαραντινός, Μαρία Κοντογιάννη, Ειρήνη Θεοδωροπούλου

Προσθήκη σχολίου

Βεβαιωθείτε ότι εισάγετε τις (*) απαιτούμενες πληροφορίες, όπου ενδείκνυται. Ο κώδικας HTML δεν επιτρέπεται.

Πολυμέσα

Cookies make it easier for us to provide you with our services. With the usage of our services you permit us to use cookies.
Ok Decline